Pełen radości i kolorów Festyn Rodzinny w ZSP nr 2 w Nowym Sączu

Baw się i twórz, zrelaksuj się, odpocznij, graj i tańcz! – to hasła, które zachęciły mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Nowym Sączu dnia 27 maja 2023 roku.

Zaczynamy zabawę!

Festyn Rodzinny jest świętem odbywającym się od kilku lat pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludmira Handzla, który oficjalnym przemówieniem rozpoczął naszą imprezę. Powiedział, że bardzo miło wspomina czas, gdy mieszkał na osiedlu niedaleko szkoły. Przypomniał również, że jego syn uczęszczał do naszej placówki, wówczas sześcioletniej szkoły podstawowej. Zebranych gości, rodziców i uczniów przywitały również panie: Pani Dyrektor ZSP nr 2 mgr Hanna Śpiewak-Chłopkiewicz oraz  Pani Ilona Kronenberger, Dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Miasta Nowego Sącza, które życzyły wszystkim wspaniałej zabawy.

W tym roku mieszkańcy Nowego Sącza i okolic mieli możliwość  uczestniczenia w tym niezwykłym i pełnym niespodzianek wydarzeniu dzięki współpracy nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz sponsorów, wśród których znaleźli się: Pani Anna Pych z Fundacji Będzie Dobrze, Państwo Bernadetta i Sylwester Pyzikowie, Pan Radosław Kamycki, Rodzice ZSP nr 2 oraz firmy: Koral, Piwniczanka i OBI.

Nasze talenty

Uczestników festynu przyciągnęła kolorowa scena, na której prezentowali swoje umiejętności młodzi artyści uczęszczający do naszej szkoły. Przedszkolaki w fantastycznych strojach i uczniowie z klas I – VIII, w tym integracyjnych, pokazywali swoje liczne talenty: śpiewali piosenki, recytowali wiersze, tańczyli, a to wszystko  głównie z myślą o swoich rodzicach. Na scenie pojawiła się także grupa taneczna z Centrum Tańca ADeem prezentująca tańce współczesne.

Dużą popularnością cieszyły się jak zwykle rozmieszczone na terenie szkoły osobne stoiska. Przy jednym z nich można było założyć okulary VR i przenieść się w wirtualną rzeczywistość – zainteresowało to nie tylko najmłodszych, lecz także ich rodziców, którzy zadawali mnóstwo pytań dotyczących obsługi i możliwości tego sprzętu. Przy kolejnym stoisku uczestnicy festynu przyglądali się, jak powstają balonowe zwierzęta i sami mogli wykonać takiego stworka.  Ogromne zainteresowanie wzbudzało bajkowe malowanie twarzy, wykonywanie brokatowych tatuaży oraz barwny pokaz baniek mydlanych w wykonaniu ogromnego pluszaka. Rodzice ze swoimi pociechami mogli również pochwalić się umiejętnościami plastycznymi, rysując kolorową kredą fantastyczne obrazy na przygotowanym placu. Powstał w tem sposób barwny dywan składający się z kwiatów, słoneczek, serduszek i napisów: „Najwspanialsza Mama”.

Ruch to zdrowie!

W tym roku na festynie nie zabrakło miejsca dla sympatyków sportu.  Na sąsiadującym boisku trawiastym rozgrywał się zacięty turniej piłki nożnej, który skupił uwagę młodych piłkarzy, ich rodziców oraz kibiców tego sportu. Wiele emocji przyniosły też różnorodne zawody i gry sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego, które odbywały się na  boisku do  koszykówki. Obok niego, na nowym placu zabaw, świetnie bawili się najmłodsi goście: doskonalili swoje umiejętności wspinaczkowe, chętnie korzystali z huśtawek i zjeżdżalni. W tym roku część rodziców i podopiecznych wybrała zmagania szachowe i ze skupieniem rozgrywała kolejne potyczki. Dzięki umiejętnościom zdobytym na zajęciach kółka szachowego nasi uczniowie dzielnie stawiali czoła nawet największym pasjonatom tego sportu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy psów ratowniczych, w tym ulubionych przez królową angielską psów rasy corgi. Dzieci podziwiały umiejętności czworonogów, mogły je pogłaskać oraz zdobyć wiedzę na temat opieki i tresury zwierząt.

Zrelaksuj się…

W przerwie pomiędzy licznymi  atrakcjami niektórzy goście  skorzystali ze strefy relaksu. Wiosenne słońce zachęcało do wypoczynku na leżakach i pufach. Z tego miejsca przysłuchiwali się wokalnym popisom uczestników festynu, delektując się darmowymi lodami oraz innymi słodkościami. Ponadto można było degustować się wypiekami, które zostały przygotowane przez uczniów i ich rodziców – z uzyskanej ze sprzedaży smakołyków kwoty będzie przygotowany kolejny kącik relaksu dla uczniów naszej szkoły. Organizatorzy festynu zadbali także o stoisko, gdzie spragnieni goście mogli napić się wody mineralnej.

Bawiąc, uczyć!  

Na festynie oprócz wspólnej zabawy i relaksu można było zdobyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy – na stanowisku z manekinami wskazówek w tym temacie udzielali uczniowie naszej szkoły należący do Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli nowosądeckiej Policji, dzięki której najmłodsi mogli przymierzyć kamizelkę ochronną i kask, zobaczyć, jak wygląda w środku wóz policyjny oraz porozmawiać na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz licznych zabaw i atrakcji artystyczno-sportowych podczas festynu odbyła się zbiórka na lekarstwo dla małej Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza zmagającej się z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA).

Pogoda w czasie tegorocznego festynu nie zawiodła, dzięki czemu każdy z uczestników mógł w pełni skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez nauczycieli, uczniów, rodziców, społeczność lokalną oraz sponsorów, za co wszyscy są serdecznie wdzięczni. Pan Prezydent Ludomi Handzel był z nami także pod koniec zabawy, rozmawiał z zaproszonymi gośćmi i nauczycielami. Przyjemnie było obserwować aktywny udział dorosłych w świecie dzieci i po raz kolejny przekonać się, że warto poświęcić czas oraz energię dla dobra najmłodszych, ich radości i uśmiechu.