Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Edycja II

Miło nam poinformować, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (na lata 2021-2025) otrzymała w tym roku 15 000 złotych, które zostaną przeznaczone na zakup nowości, wydawniczych, sprzęt oraz działalność promującą czytelnictwo.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2021-2025, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W ramach programu, oprócz zakupu książek, w szkole zostaną podjęte rozmaite działania,promujące i wspierające rozwój czytelnictwa, m.in. konkursy, spotkania autorskie, zajęcia w bibliotece, wystawki obchody świąt bibliotecznych, projekty.

LISTA KSIĄŻEK ZAKUPIONYCH w ramach drugiej edycji
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

I Edycja

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o prawie 1000 egzemplarzy książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nowości bibliotecznych znaleźć można mnóstwo ciekawej i wartościowej literatury zarówno dla dzieci (tych młodszych i tych trochę starszych), jaki i młodzieży. Ponadto, zgodnie z preferencjami Rodziców, biblioteka zaopatrzyła się w lektury (stanowią one ponad połowę zakupionych pozycji). Wszystko po to, aby zachęcić uczniów do sięgania po książki i odwiedzania szkolnego „królestwa literatury”.

LISTA KSIĄŻEK ZAKUPIONYCH w ramach pierwszej edycji
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

Zachęcamy do przeczytania:

Seria „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”

     

Główny bohater, czyli Percy Jackson, nigdy nie spodziewał się, że może być kimś niezwykłym. Młody, przystojny, ale bardzo zakompleksiony, mając dwanaście lat dowiaduje się, że jest potomkiem samego Posejdona! I na dodatek półbogiem! W pierwszej chwili zupełnie nie może w to uwierzyć: przecież przez całe życie był wychowywany przez kochaną matkę i znienawidzonego ojczyma. Nie różnił się od swoich rówieśników, no może trochę. Ale nagle wychodzi na jaw, że nigdy nic już nie będzie takie, jak wcześniej!

Seria składa się z pięciu części wydawanych od 2009 roku: „Złodziej Pioruna”, „Morze potworów”, „Klątwa Tytana”, „Bitwa w Labiryncie”, „Ostatni Olimpijczyk”. Na podstawie części pierwszej i drugiej powstały dwa filmy fantastyczne, a w główną rolę wcielił się amerykański aktor Logan Lerman. “Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” to idealna seria dla wszystkich młodych (i nie tylko!) fanów fantastyki, którzy czekają na nieziemskie przygody. Syn boga, a na dodatek niesforny nastolatek, wciąż trafia na kolejne trudności. Czy uda mu się pokazać, że jest prawdziwym herosem?

Żródło:
https://www.taniaksiazka.pl/seria/percy-jackson-i-bogowie-olimpijscy

alt     

Książka „Nowe przygody skarpetek” to kolejna część autorstwa Justyny Bednarek z serii o skarpetkach. Jeśli ciekawią Cię wcześniejsze przygody tych bohaterów powinieneś sięgnąć po publikacje „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która została sprzedana w liczbie ponad 25 000 egzemplarzy. Dodatkowo doceniona została wieloma nagrodami i nominacjami. Są to historyjki czterech prawych i sześciu lewych skarpetek. Niektóre z nich zrobiły zawrotną karierę i zostały gwiazdami. Inne chcąc zmienić świat wkroczyły w sferę polityki. Kolejna staje się opiekunką mysiej rodziny. Każda z przygód naszych bohaterów uczy czegoś nowego. Pokazują, że czasem warto zaryzykować. Poruszają ważne kwestie takie, jak przyjaźń, miłość i tolerancja.

Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/nowe-przygody-skarpetek-justyna-bednarek

 

Zachęcamy do przeczytania:

Seria „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”

Poziom A   Poziom B   Poziom C
    alt
 G. Nowak-Balcer – „Kolega z okna”   B. Wicher – Akcja Jogi”   A.Paszkiewicz – „Najwierniejszy psijaciel”
Zuza uwielbia obserwować ptaki, zwłaszcza swojego ulubieńca — gila. Pewnego dnia ptaszek ucieka jednak z okna, wystraszony hałasem. Czy dziewczynce uda się nakłonić skrzydlatego przyjaciela do powrotu?   „Akcja Jogi”: Mali detektywi, Kuba i Ida, powracają w wielkim stylu. Znaleźli już misia Uli, przyszedł czas na rozwiązanie zagadki zabłąkanego kota. Czy uda mi się rozwikłać tajemnicę rudego zwierzaka?   Książka opowiada prawdziwą historię o wiernym psie Hachik, który żył w Tokio w pierwszej połowie XX wieku. Pies należał do profesora Hidesabur Ueno i przez lata odprowadzał właściciela na poranny pociąg, a wieczorami witał go na peronie po powrocie z pracy. Kiedy profesor niespodziewanie zmarł w pracy, jego psi przyjaciel nie zaprzestał wyczekiwania na niego na stacji, na którą powracał każdego dnia przez 10 lat.
Źródło:
https://www.taniaksiazka.pl/ ksiazkozercy-kolega-z-okna- poziom-1
  Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/ ksiazkozercy/ akcja-jogi-poziom-2   Źródło:
https://www.taniaksiazka.pl/ ksiazkozercy/ najwierniejszy-psijaciel- poziom-3

Frida Nilsson – „Piraci z Oceanu Lodowego”

Znajdziecie tu przygodę, niebezpieczeństwo, tajemnicę, podróż i wspaniałą główną bohaterkę, która wbrew wszystkiemu i wszystkim wyrusza na pomoc siostrze, ryzykując własne życie. Surowa rzeczywistość ludów dalekiej północy poprzeplatana z baśniowymi, nierzeczywistymi klimatami.

Ale od początku… w małej wiosce rybackiej mieszka rodzina. Stary ojciec i dwie córki, Siri i Miki. Ich matka zmarła kilka dni po narodzinach młodszej z nich. Gdy ich poznajemy troskliwy ojciec jest na skraju życia. Przesadnie szczupły, zmęczony, nie może sam zapewnić pożywienia rodzinie, więc dziewczynki ciężko pracują. Wieczorami, gdy leżą razem w łózku, opowiadają sobie historię o straszliwych piratach, którzy rzekomo grasują na ich terenach i porywają dzieci do ciężkiej, niewolniczej pracy w kopalni. Ich kapitan i przywódca, Biała Głowa, to straszna kreatura i sama myśl o nim mrozi dziewczynkom krew w żyłach.

Pewnego dnia siostry wybierają się na małą wysepkę po jagody. Na miejscu rozdzielają się, choć Miki boi się zostać sama, starsza siostra upiera się by nie była dziecinna. Gdy jagód w koszyku już jest dużo Siri zaczyna szukać siostry i przerażona odkrywa, że ta została porwana przez piratów. Widzi z oddali jak okręt odpływa z jej małą, bezbronną siostrzyczką.

 

    alt
Źródło: https://www.strefapsotnika.pl/piraci-oceanu-lodowego-zimowapowiesc-przygodowa-dla-dzieci/    
alt      Cezary Harasimowicz

– Niezwykłe przygoddy Tekli, Która obraziła się na…uśmiech

 

Tekla jest naburmuszona i smutna. Po śmierci mamy, uśmiech całkiem zniknął z jej twarzy. Dziewczynka mierzy się z zalewającym ją smutkiem, gdy w jej życie wkracza tajemnicza Pani z Bilboardu. Od tej chwili rozpoczyna się pełna zwrotów akcji, nieco szalona i niezwykła przygoda Tekli.
„Uśmiech” to opowieść o przezwyciężaniu trudów i smutków, o poszukiwaniu szczęścia. To także historia, która uczy, że każdy dzień jest szansą na odnalezienie uśmiechu, tego prawdziwego.

 

 Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4443922/usmiech

 Marta H. Milewska – seria o przygodach Mietka

alt

„Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma” to pełna humoru książka dla małych zawadiaków i fanów zagadkowych historii. Jej akcja rozgrywa się na jednym z osiedli z lat 70. Okazuje się, że stare, szare bloki mogą skrywać niejedną tajemnicę, podobnie zresztą, jak ich dziwni mieszkańcy.

Źródło: https://dreamswydawnictwo.pl/dla-dzieci/mietek-druzyna-i-piwnica-ktorej-nie-ma

 

„Mietek i tajemnica starej willi” to druga część przygód Mietka, Amelki (głuchej dziewczynki, która świetnie gra w piłkę) i ich drużyny. Dzieci nie są chodzącymi ideałami, za to uwielbiają wciskać nos tam, gdzie nikt ich nie zapraszał.

Źródło: https://www.legimi.pl/ebook-mietek-i-tajemnica-starej-willi

  alt
alt      Sara Pennypacker „”Pax

Wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu), o stracie i miłości, dzikiej naturze i wolności oraz wojnie. Dynamiczna akcja, głębokie emocje i uniwersalne tematy czynią z tej książki nowoczesną klasykę na miarę Małego Księcia.

Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością), a lisa wypuścić do lasu.

Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci.

Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?

 

 Żródło: https://bonito.pl/k-44403631-pax

 

Renata Piątkowska – „Lemoniadowy ząb”

Przychodzi taka chwila w życiu młodego człowieka, że zaczyna mu się ruszać przedni ząb, a potem wypada – jak to mleczny ząb. Niektórym jednak zdarza się, że taki ząb wpada wprost do szklanki z lemoniadą. A co się dzieje dalej? To już wie tylko zębowa wróżka.

 

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/90428/lemoniadowy-zab

     alt
alt      

„Buntalki” to zbiór magicznych opowiadań autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Każdy z 16 rozdziałów to krótka odrębna opowieść, idealna do rodzinnego czytania. Piękne ilustracje autorstwa Marianny Schoett pomogą dziecku przenieść się do fantastycznego świata leśnych duszków.

http://www.zielonasowa.pl/buntalki.html

 Dawid i Larisa” to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.

„Dawid i Larisa” to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

https://bonito.pl/k-1539907-pod-szklanym-niebem

     alt       W serii ukazały się (do końca 2018 roku):

„Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”,

„Trzynasty gość”,

„Wyspa Obłąkanych”,

„Pieśń szamana”,

„Pod szklanym niebem”.

alt  

 

 

 

 

Anna Czerwińska-Rydel

– dwie książki

o Matyldzie

i jej perypetiach rodzinnych

 

alt

Matylda, roztrzepana i wiecznie potargana marzycielka, ma swój sekret. Codziennie po lekcjach uczy się gry na skrzypcach. Uwielbia to tak samo, jak uwielbia swoją nauczycielkę gry, panią Alicję, i jej kota Gawota. Dziewczynka byłaby w pełni szczęśliwa, gdyby nie to, że ani zapracowana mama, ani prawie nieobecny w świecie Matyldy tata nic o tym nie wiedzą. Aż do dnia koncertu, który na zawsze odmieni ich życie…

 

https://aros.pl/ksiazka/matylda-tajemnica-i-marzenia

Matylda czuje, że się zmienia. Dlatego tak bardzo pomaga jej sekretnik, w którym może zapisać swoje pytania i wątpliwości. Wreszcie ma pełną rodzinę, ale wspólne życie pod jednym dachem nie jest łatwe ani dla nieufnej mamy, ani dla taty, żyjącego dotąd jak wolny ptak, ani dla niej samej. Do tego zaczynają się nią interesować koledzy z klasy, a ona sama zakochuje się w tajemniczym chłopaku z plaży.

 

https://aros.pl/ksiazka/sekretnik-matyldy

alt       

Paul Griffin – „Gdy do domu przyszła za mną przyjaźń”

Książka wyróżniona nominacją do Kirkus Award 2016 oraz Dorothy Canfield Fisher Book Award 2018.

Ben, samotny i zamknięty w sobie dwunastolatek, większość życia spędził w domu dziecka. Od dawna jego jedynymi przyjaciółmi są książki, zwłaszcza powieści science fiction. Lecz gdy pewnego dnia chłopiec przygarnia bezpańskiego psa, który też wie, jak to jest być niczyim, świat Bena zmienia się nie do poznania. A to dlatego, że poza kudłatym kundelkiem pojawia się w nim Tęczowa Dziewczyna, czyli Halley. Córka bibliotekarki, która nosi imię na cześć komety, zawsze chodzi w kolorowych czapeczkach i pisze książkę o akrobatce z lękiem wysokości. Ben zaczyna wymyślać tę historię razem z przyjaciółką… lecz czy możliwe jest szczęśliwe zakończenie?

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4877088/gdy-do-domu-przyszla-za-mna-przyjazn

DorotaTerakowska – „Tam, gdzie spadają Anioły”

Książka, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne.
Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i pozbawiony mocy spada na ziemię.
Powieść zarówno dla młodzieży jak dorosłych, jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem a złem, między porządkiem ziemskim a boskim, wiarą i wiedzą, między człowieczeństwem a boskością.
Pod względem fabularnym powieść poprowadzona jest brawurowo i czyta się ją jednym tchem.

Źródło: https://www.empik.com/tam-gdzie-spadaja-anioly-terakowska-dorota,p1088933811,ksiazka-p

     alt
  alt   alt  
   Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE

opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach –

ludziach mądrych i odważnych.

Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli?

Co im zawdzięczamy?

https://www.rm.com.pl/Polscy-Superbohaterowie-Irena-Sendlerowa.html

        W serii:

1. M. Strękowska-Zaremba – Marszałek Józef Piłsudski

2. M. Strękowska-Zaremba – Rotmistrz Witold Pilecki

3. M. Sobieszczak-Marciniak – Maria Skłodowska-Curie

4. M. Strękowska-Zaremba – Jan III Sobieski – afera w Wilanowie

5. B. Ostrowicka – Irena Sendlerowa – magiczny koralik

6. I. Degórska – Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem

7. M. Koziarek – Mieszko I – tajemnicze drewienko

 
       Agata Widzowska – „Psierociniec”

Zbiorek 15 zabawnych wierszy o tematyce psiej, przeplatany historią psa Remika – psiego wierszoklety, który trafia do schroniska. Tam odkrywa niesamowitą rzecz: gdy ułoży wiersz, jeden pies zostaje adoptowany – znajduje dom i miłość.

W Psierocińcu mieszkają samotne psy. Ich oczy są smutne, a ogony merdają bardzo rzadko, Jednak zwierzęta wierzą w to, że w końcu pokocha je jakiś człowiek. Rudy kundelek Remik postanawia spełnić psie marzenia układając zaczarowane wiersze. Czy uda mu się znaleźć domy dla czworonożnych przyjaciół? A kto spełni marzenie Remika?

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/257899/psierociniec 

Monika Błądek – „Szary”

Szamil ma czeczeńskie korzenie i wychowuje się w rodzinie zastępczej. Prowokowany przez szkolnych kolegów nauczył się reagować agresją i siłą na zaczepki. Opiekunowie starają się go zrozumieć i pomóc mu się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zapisują Szamila na treningi… fechtunku. Chłopak marzy jednak o tym, by zostać mistrzem MMA, mieszanych sztuk walki. Stoczy wiele pojedynków, zanim zrozumie, że zwycięstwo za wszelką cenę nie zawsze jest najważniejsze. Czy dokona dobrych wyborów i poniesie ich konsekwencje? W końcu Szamil gra o najwyższą stawkę: o nową rodzinę.

Książka otrzymała III nagrodę w kategorii 10-14 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka i Ambasady Szwecji, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3669690/szary

     alt